Ciesz się niezwykłą okolicą!

Okolica

Zalew Wiślany

Zalew Wiślany to niezwykle urokliwe miejsce, które położone jest na wschodzie od ujścia Wisły i ciągnie się aż do Kaliningradu. Występuje tu licznie wiele gatunków ryb, takich jak np. leszcze, okonie, sandacze i węgorze.

Jest to też doskonała propozycja dla miłośników żeglugi, którzy mogą skorzystać z wielu przystani. Po stronie Polskiej mieści się tam bowiem aż 10 portów i 5 przystani, w tym jeden w Nowej Pasłęce, gdzie nasz ośrodek zaprasza na noclegi. W letnich miesiącach można skorzystać z rejsów turystycznych po Zalewie, które wykonuje firma Żegluga Gdańska.

Tutejsza okolica obfituje w piękno fauny i flory, które można oglądać w rezerwatach i parkach krajobrazowych. Jeden z nich zlokalizowany jest na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Mogą tu Państwo podziwiać występujący nieczęsto związek krajobrazu wysoczyznowego z morskim, wzbogaconym o wiele wąwozów i jarów, a nawet o górskie strumyki. Bez wątpienia jest to rewelacyjne miejsce na rodzinny wyjazd lub wypad ze znajomymi – serdecznie zapraszamy – nasze apartamenty nad zalewem wiślanym czekają!

Braniewo

Braniewo jest najstarszym miastem na Warmii i jego pierwszą historyczną stolicą. Prawa miejskie zostały mu nadane już w 1254 roku i wtedy to otrzymało nazwę Brunsberg, z czasem przekształconą na Braunsberg (co oznacza „gród/zamek Brunona”). Leży nad rzeką Pasłęką, w bliskiej odległości od ujścia do Zalewu Wiślanego. Pełniło niegdyś rolę portu morskiego i miasta hanzeatyckiego (należącego do związku miast handlowych Europy Północnej). Do lat 90-tych XX wieku funkcjonowało jako ośrodek różnych gałęzi przemysłu, w tym skórzanego, elektrotechnicznego i spożywczego (dzięki mleczarni i browarowi).

Zabytki
Miasto z tak długą historią posiada oczywiście wiele zabytków, które mogą Państwo zobaczyć wykupując pod Braniewem noclegi w naszych domkach. Zwiedzić można między innymi gotycką bazylikę św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 63-metrową wieżą. Co więcej, pielgrzymi udają się też często do Sanktuarium św. Krzyża z XVII wieku, gdyż znajduje się tam obraz Świętej Trójcy, uznawany za cudowny. Warto również zobaczyć wieżę stanowiącą pozostałość zamku biskupiego z XIII wieku. Poza tym, jest to jedyne miasto na Warmii, w którym znajduje się ogród zoologiczny.

 

Poza zabytkami i miejscami turystycznymi, można tu również podziwiać uroki przyrody. Noclegi w Braniewie pozwolą Państwu nacieszyć się obcowaniem z naturą i zapomnieć o zmartwieniach dnia codziennego. Jest to słonowodna zatoka Morza Bałtyckiego, bogata w faunę i florę. Urlop w tak malowniczej okolicy z pewnością będzie niezapominany!

Nowa Pasłęka

Nowa Pasłęka to niewielka wieś w województwie warmińsko-mazurskim, leżąca w niewielkiej odległości od Zalewu Wiślanego. Bliskość tych atrakcyjnych terenów sprawia, iż łatwo można znaleźć tam noclegi, a była wioska rybacka dostarcza odwiedzającym wielu atrakcji. Przy ujściu do Zalewu rzeki Pasłęki, której miejscowość zawdzięcza swoją nazwę, znajduje się mały port, w którym cumują kutry rybackie, jachty i inne jednostki pływające. Osoby ceniące sobie wypoczynek w otoczeniu przyrody będą z pewnością czuły się rewelacyjnie w tym miejscu.

W pobliżu wsi zlokalizowany jest Port Nowa Pasłęka, który stanowi ogromną atrakcję turystyczną okolicznych terenów. Ponadto, znaleźć tutaj można także drogowy most zwodzony oraz przystań „Port Rybaka” sprzyjającą kąpielom. W związku z dużą popularnością okolicznych terenów, całkiem łatwo można znaleźć tutaj komfortowe noclegi. Nowa Pasłęka to doskonała propozycja na odpoczynek na łonie natury, z daleka od wielkomiejskiego hałasu.

Frombork

Frombork jest małym zacisznym miastem położonym nad Zalewem Wiślanym w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Frombork – „Klejnot Warmii” był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy – Mikołaja Kopernika, twórcy obecnego obrazu nieba. Większość atrakcji turystycznych Fromborka wiąże się z naszym astronomem.

Bez cienia wątpliwości najważniejszym i najwartościowszym zabytkiem we Fromborku jest kompleks: Wzgórze Katedralne, będący zabytkiem najwyższej klasy. Składa się on z: Katedry Wniebowzięcia NMP będącej perłą warmińskiej architektury, Muzeum Mikołaja Kopernika, Wieży radziejowskiego w której znajduje się wahadło Foucaulta, Planetarium i wiele innych.

Najważniejszym cyklicznym wydarzeniem kulturalnym we Fromborku jest letni Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Biorą w nim udział wirtuozi organowi z kraju i z zagranicy. Organy znajdujące się we fromborskiej katedrze pochodzą z 1683 roku, uważane są przez znawców tematu za najlepsze w Polsce.

Dla żeglarzy jest tu przygotowana przystań. Turyści chętnie odwiedzają Fromborskie plaże i nadbrzeże. Corocznie do Fromborka przypływają rzesze turystów statkami białej floty. W mieście tym znajduje się wiele rozrywek, począwszy od jarmarcznych skończywszy na klubach nocnych.
Muzeum Mikołaja Kopernika

Muzeum we Fromborku poświęcone Mikołajowi Kopernikowi zostało założone w 1912 roku przez kanonika Eugena Brachvogla. Pierwsza sala wystawowa powstała na Wzgórzu Katedralnym w tzw. Wieży Kopernika. Po II wojnie światowej muzeum ponownie zaistniało 5 września 1948 roku, kiedy w kanoniach wewnętrznych otwarto ekspozycję muzealną poświęconą Kopernikowi. Odbudowa muzeum trwała do roku 1973. W tym też roku w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej powstało planetarium. W roku 1975 muzeum uzyskało samodzielność.

rezerwacja